Afte u ustima
Afte, poznate i kao aftozni čirevi, su male, plitke ranice koje se javljaju u ustima.
- Kako nastaju afte?
- Simptomi.
- Lečenje.
Afte, poznate i kao aftozni čirevi, su male, plitke ranice koje se javljaju u ustima, često na jeziku, unutrašnjim obrazima ili usnama. Afte u ustima su bolne lezije (ulceracije), odnosno ranice bele boje koje nastaju na sluzokoži usne duplje ili jeziku. Češće se javljaju kod dece i žena nego kod muškarca.
Uzroci nastanka afti
Iako tačan uzrok afte nije poznat, postoji nekoliko faktora koji mogu doprineti njihovom razvoju, uključujući stres, hormonske promene, nedostatke hranljivih materija i određena medicinska stanja.
Stres: Stres može oslabiti imuni sistem, čineći ga podložnijim infekcijama i upalama.
Pad imuniteta: javlja se usled prolaznih lakših bolesti, i herpesa ali i usled leukemije ili zračenja.
Povređivanje: mehaničko povređivanje unutrašnjosti usne ili jezika četkicom za pranje zuba, ugriz za jezik ili obraz, iritacija oštrim predmetom ili protezom ili opekotina od vruće hrane.
Hormonske promene: Hormonske promene, poput onih koje se javljaju tokom menstruacije, trudnoće ili menopauze, takođe mogu povećati rizik od afti.
Nedostatak vitamina i minerala: Nedostatak vitamina, folne kiseline i gvožđa direktno utiču na pojavu anemije i pada imuniteta.
Dijabetes: Upotreba leka metformin dovodi do teže apsorpcije vitamina B12, koji je zadužen za stvaranje crvenih krvnih zrnaca.
Medicinski uslovi: Neka medicinska stanja, kao što su celijakija i inflamatorna bolest creva, takođe mogu povećati rizik od afti. Bolesti organa za varenje - bolest sluzokoža želuca, bolest, ulcerozni kolitis i glutenska enteropatija dovodi do pojave afte zbog nemogućnosti apsorpcije kompleksa vitamina B, posebno B12.
Bakterijske, gljivične i virusne infekcije: Karijes, infekcije zuba, sinusa, grla i nosa direktno utiču na pad imuniteta.
Genetski faktor: Većina osoba koja boluje od afti ima nekog u familiji koji često oboljeva od afti, ali nisu zarazne (ne prenose se).
Alergijske reakcije: Neke namirnice koje izazivaju alergije, izazivaju pojavu afti kao što su orašasti plodovi, čokolada, jagoda, kravlje mleko
Koji tipovi afti se pojavljuju?
- Male ili minor afte se javljaju kod većine bolesnika. Pojavljuju se u kao površinske lezije crvene boje na jeziku ili usnom obrazu. Veličine su najviše do 1 cm prečnika. Traju od 7 do 14 dana, zarastaju bez ožiljaka. Nazivaju se habitualne afte, jer se kod nekih obolelih ponavljaju nekoliko meseci.
- Velike ili major afte se javljaju retko. Izlaze najčešće na jeziku, sluzokoži obraza, resici, jeziku i mekom nepcu. U odnosu na male, velike afte manje su po brojnosti, ali su veće od 1cm. Izazivaju upalu, povišenu telesnu temperaturu i otoke. Ulaze dublje u tkivo, te ostavljaju ožiljke. Leče se od 3 do 6 nedelja.
- Herpetiforme afte su dobile naziv zbog fizičke sličnosti sa herpesom. Važno je kod lečenja razlikovati ih od herpesa. Herpetiforme afte predstavljaju ranice na ustima, jeziku i sluzokoži obraza od 1 do 2mm. Veoma su male, ali veoma bolne. Praćene su otežanim govorom, gutanjem i pojačanim lučenjem slina. Traju od 7 do 14 dana.
Simptomi afti
Afte se obično pojavljuju kao male, okrugle ili ovalne ranice sa crvenim rubom i žutim ili belim središtem. Mogu se kretati u veličini od male tačke do četvrt inča u prečniku. Afte se najčešće pojavljuju na sluzokoži desni ili jeziku. Javljaju se i na mestima gde je sluzokoža mekana, na zidovima obraza, spoljne i unutrašnje strane usana, jezika, krajnika. Afte su obično bolne i otežavaju žvakanje i gutanje hrane i vode. Oboleli najčešće ne može normalno da komunicira, usled bolnih ranica. Ovaj period obično traje 2 nedelje. Afte nisu zarazne i ne prenose se.
Lečenje afti
Iako afte mogu biti bolne, one obično zarastaju same od sebe u roku od jedne do dve nedelje. Međutim, postoji nekoliko prirodnih lekova koji mogu pomoći u ublažavanju bolova i ubrzanju procesa zarastanja.
Vitamin B: Uzimanje dodatka vitamina B12 ili B kompleksa može pomoći u sprečavanju afti smanjenjem količine stresa.
Aloe vera: Aloe vera gel se može naneti direktno na ranu kako bi se smanjila upala i ubrzalo zarastanje.
Slana voda: Ispiranje usta slanom vodom može pomoću da se smanji bol i podstakne zarastanje.
Ulje čajevca: Ulje čajevca se može naneti direktno na ranu pomoću pamučnog štapića kako bi se smanjio bol i upala.
Med: Med je poznat po svojim antibakterijskim svojstvima i može se nanositi na ranu kako bi ubrzao zarastanje.
Forever Bee Propolis - Protiv virusa
Iako afte obično nisu ozbiljne, mogu biti prilično bolne i učiniti jelo i govor neprijatnim. Ako imate česte ili teške afte, najbolje je da posetite lekara da biste isključili bilo koje osnovno zdravstveno stanje i da biste dobili odgovarajući tretman. Ako osećate bol ili nelagodnost zbog afti, isprobajte neke od gore navedenih prirodnih lekova kako biste ublažili simptome i ubrzali zarastanje.
Naravno, ukoliko su afte praćene visokom telesnom temperaturom i opštom slabošću organizma, neophodno je posetiti lekara.
Foografije: Unsplash, Freepik, Pixabay