Da li kandida utiče na vaš seksualni život?
U trenucima kada smo na polju ljubavi potpuno zadovoljni često se čini da više ništa u životu ne može da pođe naopako. Nažalost, može, ali to ne znači da ljubav ili seksualni život moraju biti ugroženi.
- Uzroci pojave prekomernog rasta kandide.
- Simptomi kod žena.
- Simptomi kod muškaraca.
- Prevencija i dijagnoza.
Možda ste i vi imali iskustva kada vam dan krene lepo, naspavani ste i orni za predstojeće poslovne zadatke. A onda jedna po jedna neugodna situacija krene da se dešava.
Kada se osećaj mučnine i glavobolje, promene raspoložnja, intenzivne žudnje za slatkišima, ispoljava zajedno sa svrabom ili peckanjem na području intimnih delova tela, moguće je da se pojavila infekcija kandidom. Iako vrlo neprijatna, izuzetno je česta pojava danas, ali se može rešiti jednostavnim metodama i ne bi trebala da stvara veliku brigu, a pogotovo ne osećaj stida ili bespomoćnosti.
Šta je kandida?
Kandida je vrsta kvasca koja je prirodno prisutna u ljudskom telu. U normalnim uslovima, kandida pomaže u varenju i apsorpciji hranljivih materija. Međutim, kada dođe do prekomernog rasta kandide, to može izazvati razne zdravstvene probleme.
Uzroci prekomernog rasta kandide
Postoji nekoliko faktora koji mogu izazvati prekomerni rast kandide, uključujući:
- Upotreba antibiotika
- Nekontrolisani dijabetes
- Oslabljen imuni sistem
- Hormonalne promene
- Loša ishrana
- Stres
- Seksualna aktivnost
Kako prekomerni rast kandide utiče na vaš intimni život
Prekomerni rast kandide može izazvati razne intimne probleme, uključujući:
- Vaginalne gljivične infekcije
- Svrab u intimnom delu
- Balanitis (upala kožice polnog uda)
- Infekcije mokraćnih puteva
- Polno prenosive infekcije
Simptomi prekomernog rasta kandide kod žena
Tri od četiri žene iskuse vaginalnu kandidijazu u nekom trenutku života prema podacima američke Mayo klinike. Neki uobičajeni simptomi prekomernog rasta kandide kod žena uključuju:
- Vaginalni svrab i peckanje
- Vaginalni sekret neprijatnog mirisa
- Bol tokom seksualnog odnosa
- Ponavljajuće gljivične infekcije
- Infekcije mokraćnih puteva
Vitolize Women - Hormonska ravnoteža za žene
Simptomi prekomernog rasta kandide kod muškaraca
Kandida kod muškaraca takođe nije retka pojava. Najčešći razlog nastanka kandida infekcije penisa jeste seksualni odnos sa ženom koja ima vaginalnu kandidijazu. Neki uobičajeni simptomi prekomernog rasta kandide kod muškaraca uključuju:
- Svrab
- Balanitis (upala kožice penisa)
- Iscedak iz penisa
- Bol tokom seksualnog odnosa
- Infekcije mokraćnih puteva
Da li se kandida prenosi polnim putem?
Da. Postoji mogućnost da se prenese. Prema nekim izvorima, ukoliko ne koriste kondom, oko 15% muškaraca biva inficirano posle odnosa sa ženom koja ima dijagnozu vaginalne kandidijaze.
Dijagnoza prekomernog rasta kandide
Prekomerni rast kandide može se dijagnostikovati različitim testovima, uključujući testove krvi, testove stolice i testove urina. Ginekološki pregled i laboratorijska analiza brisa, odnosno uzorka vaginalnog sekreta, rešiće svaku nedoumicu da li se radi o kandidi ili o bakterijskoj infekciji.
Ukoliko se radi o gljivičnoj infekciji, utvrdiće se vrsta gljivica koja je izazivač (najčešća je Kandida Albikans, lat. Candida Albicans), što će lekaru biti od značaja prilikom izbora najefikasnijeg tretmana lečenja.
Lečenje prekomernog rasta kandide
Prekomerni rast kandide može se lečiti različitim metodama, uključujući:
- Antifungalni lekovi (antimikotici)
- Probiotici
- Promene u ishrani
- Promene životnog stila
Gljivične i bakterijske infekcije zahtevaju drugačije lečenje pa je potrebno imati tačnu dijagnozu. Vaginalete za kandidu, gelovi i kreme su najčešći metod lečenja ove vrste gljivične infekcije, dok se bakterijska infekcija leči antibioticima. Uz adekvatnu terapiju, seksualni život vraća se na željeni kvalitet relativno brzo. Međutim, odnosi tokom lečenja mogu učiniti da se svrab i peckanje ili bol kod žene intenziviraju, a takođe, mogu produžiti period izlečenja žene.
Ako se teži što bržem i što efikasnijem izlečenju, najbolje je izbegavati odnose tokom terapije vaginaletama (koje najčešće ne traju duže od 7 dana) jer:
- Izbećiće se rizik inficiranja partnera
- Ukoliko se koristi kondom kao zaštita od neželjene trudnoće, a koriste se vaginalete na bazi ulja, ulje može oštetiti materijal od kojeg je kondom napravljen i time dovesti do rizika da žena zatrudni
- Ukoliko su odnosi postojali pre prvih simptoma vaginalne kandidijaze, te se i partner zarazio, a sada je u toku period lečenja, izbegava se rizik ponovne infekcije kroz takozvani ping pong efekat.
Pored pomenutih vaginaleta i ostalih lekova koje lekari prepisuju za lečenje vaginalne kandidijaze, kandida dijeta, kao i razni proizvodi iz prirode mogu pomoći lakšem izlečenju, osloboditi vas muke i podići kvalitet života, kao i seksualnog života na viši nivo.
Od izuzetnog je značaja da sa za tegobe izazvane kandidom krene sa terapijom što pre. Odlaganje ne donosi poboljšanje kada je u pitanju kandida. Najčešće period terapije vaginaletama nije duži od sedam do deset dana, a ako se posle ove terapije nastavlja sa kandida dijetom, seksualni život se može slobodno nastaviti.
Prevencija prekomernog rasta kandide
Postoji nekoliko koraka koje možete preduzeti da sprečite prekomerni rast kandide, uključujući:
- Vođenje higijene (posebno je štetno nošenje kupaćih kostima dugo nakon boravka u vodi ili nošenje donjeg veša dugo nakon treninga)
- Upotreba donjeg veša od prirodnih materijala
- Nošenje široke odeće (izbegavati tesan donji veš ili tanga gaćice)
- Izbegavanje ispiranja vagine pumpicama ili direktno uperenim tuširanjem zbog rizika da se eliminišu korisne bakterije iz vagine koje bi sprečile prekomerni rast kandide
- Izbegavanje prekomerne upotrebe antibiotika
- Održavanje zdrave ishrane
- Upravljanje nivoima stresa
- Korišćenje zaštite tokom seksualnog odnosa
Vitolize Men - Hormonska ravnoteža za muškarce
Važno: Ukoliko imate vaginalnu kandidijazu, a antimikotici vam ne pomažu ili simptomi postaju ozbiljniji, neophodno je ponovo posavetovati se sa lekarom, jer postoji šansa da uopšte nije u pitanju gljivična već bakterijska infekcija.
Fotografije: Pixabay, Unsplash, Freepik